Z wielką przyjemnością przedstawiam wam 10 niezapomnianych filmów o miłości, które obejrzałam wiele razy. Zachwycają mnie one nieustannie z tą samą siłą. Jeśli macie już dosyć bezrefleksyjnych i banalnych produkcji, to te propozycje zapewnią wam estetyczne doznania, niezatarte wrażenia, arytmię serca, drgania duszy. Te obrazy przedstawiają prawdziwe oblicze miłości – bez retuszu, krztyny infantylizmu i powierzchownych przemyśleń.

 

OKRUCHY DNIA – James Ivory

Okruchy dnia. 10 niezapomnianych filmów o miłości. Filmy o miłości.

Lubię ten film. Dlaczego? Bo pokazuje delikatne szukanie intymnego kontaktu między dwojgiem ludzi. Pewne zawstydzenie, niuanse, zachowawczość, dystynkcję i zawodowy dystans. Film pokazuje szczegółowo pracę brytyjskiej służby. Poznajemy, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami arystokratycznego salonu. Poznajemy konwenanse, sztywne zasady, powściągliwość, misję i powinność zawodową, które dominują nad osobistymi pragnieniami. W tym osobliwym miejscu nie ma przestrzeni na nic innego. Mimo, iż główni bohaterowie dbają o nieskalanie swej prywatności i samotności, marzą, by mimo wszystko wpuścić do nich bliskość drugiej osoby. Marzą o miłości. Ale ciężko jest podążyć za głosem serca, kiedy się boi tego uczucia. Kiedy się boi nieznanego życia, którą niesie za sobą egzystencja we dwoje. Lepsze jest pozostanie w strefie komfortu, choć to rozwiązanie szczęścia nie daje.

To film nie tylko o miłości. To jest film o przemijaniu, tęsknocie za przeszłością i przyszłością, która nigdy nie będzie naszym udziałem. To film o utraconych marzeniach, wyborach i rozczarowaniu.  To film utkany z niedopowiedzeń.

GODZINY – Stephen Daldry

Arcydzieło. Film, który z zachwytem oglądam, który wywołuje u mnie za każdym razem inne emocje. Emocje, które potrzebują wsparcia zapasu chusteczek. Film wymagający od oglądającego skupienia, poruszający najdelikatniejszą strunę duszy. Obraz, który nieustannie odkrywa przed nami kolejne detale, tysiące perspektyw, różnorodność ocen tego samego zdarzenia, zazwyczaj błędnie zinterpretowanych.

Film, który ukazuje, że większość z nas żyje po to, by zadowolić innych. Jak kurczowo trzymamy się życia ze względu na kogoś. I jak w pokręcony sposób zapełniamy ciszę, by ukoić swą niespełnioną, smutną duszę. Jak przywdziewamy maski, by wkomponować się do otaczającego świata wbrew sobie. Jak udajemy kogoś, kim nie jesteśmy. Bez względu na epoki, targają nami te same emocje, poczucie niespełnienia i przegranej. Podejmowane wybory pociągają za sobą te same konsekwencje – pozorowane idylliczne życie tuszujące naszą prawdziwą naturę lub życie w zgodzie ze sobą w ostracyzmie.

Genialna muzyka, powalająca gra aktorska Julianne Moore, Meryl Streep, Nicole Kidman, Eda Harrisa dopełnia całości.

TEORIA WSZYSTKIEGO – James Marsh

Teoria wszystkiego. 10 niezapomnianych filmów o miłości. Filmy o miłości.

To film autobiograficzny, przedstawiający historię związku naukowca Stephena Hawkinga i jego byłej żony Jane Wilde. To również film o postępowaniu choroby na jaką cierpi bohater – stwardnienie zanikowe boczne.

Film o wielkiej miłości, która przenosi góry i uskrzydla. Idealistycznej, wzniosłej, pięknej. Ale z czasem do obrazu nasyconego nastrojowością, wkrada się rozgoryczenie. Żyjąca w cieniu żona, będąca zawsze na drugim planie traci zaangażowanie i wytrwałość. Miłość nie wystarcza, by niezłomnie, niewzruszenie trwać przy boku osoby, której choroba zabiera po kawałku samodzielność. Bohaterka pomału znika. Między powinnościami wobec męża i dzieci. Jej pragnienia, marzenia, inspiracje nie istnieją. Mimo najszczerszych chęci miłość wygasa. A może jest na tyle jeszcze silna, że pozwala odejść, bez pretensji i urazy.

AMELIA –  Jean-Pierre Jeunet

Amelia. 10 niezapomnianych filmów o miłości. Filmy o miłości.Film, który wprowadza nas w oszałamiający świat wyobraźni. Ma konwencję bajki, podkreśloną ubiorem i zachowaniem bohaterki. Mimo pełnoletności bardziej przypomina ona małą dziewczynkę, która pragnie czynić dobro, uszczęśliwiać i pomagać anonimowo ludziom, choć nie obce są jej też psikusy, żarty. Amelia jest niczym wróżka – ulepsza świat. Odnajduje magię tam, gdzie inni jej nie dostrzegają.

To opowieść o wrażliwej idealistce, dziwakach, megalomanów, osobliwościach. Opowieść opowiedziana inteligentnie, z humorem, ironią, szczyptą poezji, z domieszką absurdu. Umiejscowiona w czarodziejskim, niezwykłym Paryżu, który zdaje się być nierzeczywistym miejscem, a baśniową krainą. Opowieść podkreślona fantastyczną, niezapomnianą muzyką i pięknymi zdjęciami.

CZEKOLADA – Lasse Hallström

Czekolada. 10 niezapomnianych filmów o miłości. Filmy o miłości.Jeśli lubicie czekoladę, to ten film przypadnie wam do gustu. Dzięki wspaniałym słodkościom, bohaterka Vianne wkracza w życie mieszkańców francuskiego miasteczka i nie zważając na nic zaczyna je zmieniać. Chce nauczyć ich tolerancji, otwartości wobec ludzi, uszczęśliwić przygaszonych, smutnych klientów. Ale czy jej się to uda w konserwatywnym miasteczku, gdzie poglądy kreuje i narzuca uprzedzony, nieszczęśliwy hrabia? Niepogodzony ze swoją osobistą sytuacją, stawia sobie i wszystkim wokoło absurdalne zakazy. Ale czekolada ma magiczną moc – inspiruje do zmian, lepszego życia, uczy doceniać małe radości.

Mimo, iż film jest trochę wyidealizowany ma wyśmienitą obsadę, ciekawą fabułę i nęcący kinomana aromat czekolady, który zdaje się przedostawać z ekranu.

SAMOTNY MĘŻCZYZNA – Tom Ford

To film, który darzę wielką miłością. Za genialne role Colina Firtha i Julianne Moore. Za doskonałą scenografię lat sześćdziesiątych XX wieku i piękno wizualne. Za poruszającą, fenomenalną muzykę Abla Korzeniowskiego. Za piękne przedstawienie miłości między dwojgiem ludzi.

To kolejny film utkany z niedomówień i niedopowiedzeń. Od samego początku wiemy z czym zmaga się główny bohater, homoseksualista. Cierpi i rozpacza po śmierci partnera. Kunsztowne przedstawienie utraconej bliskości i intymności, którą buduje się z drugim człowiekiem dogłębnie porusza. Czy profesor znajdzie powody do życia, skoro straciło ono sens?

To film, który porusza swoją mądrością, prostotą, głębią. Odbiera mowę i wstrzymuje bicie serca. O relacji, strachu, mniejszościach, homoseksualizmie nikt tak jeszcze nie opowiedział.

FORTEPIAN – Jane Campion 

Film opowiedziany jest wewnętrznym głosem bohaterki, która jest niemową i wyraża swoje emocje grą na fortepianie. To co mnie osobiście w nim porusza to piękno wizualne całego filmu, krajobrazy Nowej Zelandii i cudowna muzyka. To właśnie te elementy sprawiają, że oglądam film do końca, choć mam ochotę przerwać seans. Nie rozumiem czasami Ady, ale wciągająca fabuła, niepokojący nastrój i kolejne dźwięki zatrzymują mnie przy ekranie.

Czy możliwe jest, by w surowym klimacie, w niesprzyjających warunkach życia w buszu, gdzie wszechobecne jest błoto i brud, w miejscu na samym końcu świata, między osobami, które wszystko dzieli, mogła się zrodzić miłość? Czy pasja do muzyki wystarczy, by wzbudzić namiętność, tak silną, która będzie w stanie pokonać wszystkie przeszkody, by być razem?

CO SIĘ WYDARZYŁO W MADISON COUNTY – Clint Eastwood

Co się wydarzyło w Madison County. !0 niezapomnianych filmów o miłości. Filmy o miłości, które warto obejrzeć.

Uwielbiam ten film. Mogę go oglądać bez końca. Mistrzowska gra Meryl Streep i Clinta Eastwooda już jest wystarczającym powodem, by przeżywać tę historię od nowa. Ale uwielbiam go za historię, bo sama brałam udział w podobnej. I myślę, że wielu z nas kiedyś trzymało kurczowo klamkę, w ostatniej chwili ją puściło, nie otworzywszy drzwi i rezygnując z osobistego szczęścia.

W monotonnym życiu gospodyni domowej pojawia się niespodziewanie fotograf, który przyjechał sfotografować kryte mosty dla „National Geographic”. Jak cztery dni znajomości z Robertem, wpłyną na jej dalsze życie?

W filmie jest kilka cytatów, które zapadają głęboko w pamięć. To jeden z nich, który wżera się w moją duszę i niepokoi.

Nikt nie dostrzega, że gdy kobieta postanawia wyjść za mąż i urodzić dzieci, jej życie w pewnym sensie zaczyna się i kończy. Buduje swe życie z drobnych szczegółów, odkładając na bok osobiste potrzeby, aby dać dobry start dzieciom. A kiedy odchodzą, zabierają ze sobą to życie złożone ze szczegółów. Kobieta musi żyć dalej, ale nie pamięta, czym jest sens jej istnienia, ponieważ od dawna nikt ją o to nie pytał. Nawet ona sama.

Film, który każdy powinien obejrzeć.

DOKTOR ŻYWAGO – David Lean 

Doktor Żywago. 10 niezapomnianych filmów o miłości. Filmy o miłości. Klasyka kina.

Klasyka kina. Historia o miłości, która nie miała prawa się przydarzyć, na tle upadającej carskiej Rosji. Przepiękna muzyka, wspaniała scenografia, reżyseria, gra aktorska, rozmach scen, wciągająca i fascynująca fabuła, krajobrazy, bezkresy dzikiej, dziewiczej przyrody i nieograniczonej przestrzeni, wojna, namiętność, niełatwe wybory. Wszystkie aspekty melodramatu wysokiego kunsztu. Jeden z ulubionych filmów również Przyszłego.

Mimo, że film został tak dawno temu nakręcony, nadal zapiera dech w piersiach. Niezapomniane kino. Arcydzieło.

POŻEGNANIE Z AFRYKĄ – Sydney Pollack

Pożegnanie z Afryką. 10 niezapomnianych filmów o miłości. Filmy o miłości, które warto obejrzeć.

Kolejny film, który można oglądać w nieskończoność. Odtwórcy głównych ról: Meryl Streep, Robert Redford, doskonała muzyka i dzika, piękna Afryka. Cóż chcieć więcej?

Film opowiada o losach duńskiej pisarki Karen Blixen, która wraz z mężem wyjechała do Kenii i prowadziła tam plantację kawy. To film pokazujący rodzącą się miłość bohaterki  do Czarnego Lądu, do jej mieszkańców i do myśliwego, z którym nawiązuje romans. Ale to nie jest tylko film o miłości. Jest to film o przyjaźni, o wyborach, o podnoszeniu się po porażkach, akceptacji, samotności w związku, ucieczce od odpowiedzialności.

Mimo, że wydobywa się ze mnie westchnięcie na widok Denysa Fincha, to ostatecznie moja sympatia do niego ulatuje. Dlaczego? Obejrzyjcie film, by znaleźć na to pytanie odpowiedź.

 

Miło mi będzie, jak podzielicie się swoimi spostrzeżeniami na temat powyższych filmów. A w niedalekiej przyszłości pojawią się kolejne wpisy o filmach, które warto obejrzeć.