Wciąż rozpamiętuję chwile spędzone nad morzem. Chociaż pogoda jest piękna i bardzo lubię jesień, to przeglądam z rozrzewnieniem fotografie. Nie byłam podekscytowana Gdynią, a to miasto mnie urzekło, skradło moje serce, którego cząstkę zostawiłam na plaży w Oksywiu. Co takiego to miasto ma? Jakiej magii używa, by podróżni, spragnieni nie tylko wakacyjnych wrażeń, zostali tu na dłużej i z miłą chęcią przybyli następnym razem? Ja już wiem. A tobie pomogę odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto pojechać do Gdyni?

Niezaprzeczalnym atutem miasta jest morze. Bezpieczny wypoczynek oferują aż cztery kąpieliska strzeżone, gdzie przy każdym znajduje się także punkt medyczny. Macie do wyboru plażę na Babich Dołach, w Orłowie, Śródmieściu i Redłowie. Ale plaż w Gdyni jest więcej. Na pozostałych też można się kąpać, ale już na własną odpowiedzialność. Ja w takich miejscach nie kuszę losu i zadowalam się brodzeniem po wodzie. Delektuję się nagrzanym piaskiem i widokami, a tych w Gdyni nie brakuje.

Gdynia - plaża

Gdynia - plażaOprócz pięknego morza można też podziwiać widoki niemalże górskie. To piorunujące wrażenie. Masz przed sobą morze, a za tobą roztaczają się wzgórza, doliny, klify.. Kolejnym zaskakującym elementem są lasy, które stanowią prawie połowę powierzchni miasta. Znajduje się tu Trójmiejski Park Krajobrazowy i liczne rezerwaty przyrody. Ukształtowanie terenu sprawia, że można wybrać się na piesze wędrówki, wyruszyć w trasę rowerową, gdzie w niektórych miejscach jest ona wyjątkowo trudna. Gdynia oferuje aktywny sposób spędzenia czasu, nie tylko miłe leżenie na plaży.

Gdynia Orłowo

Gdynia Orłowo 20150819_190530Oprócz wielu ciekawych miejsc, muzeów, w mieście organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe: Festiwal Filmowy w Gdyni, MTB Gdynia Maraton, Red Bull Air Race Gdynia, Open’er FestivalGdynia Sailing Days, See Bloggers – to mały wycinek propozycji. W Gdyni nigdy nie jest nudno, a i wiele atrakcji jest przewidzianych dla najmłodszych.

Ale najbardziej mi utkwiło w pamięci to, że jest to miasto czyste. Nigdzie nie widziałam śmieci, oprócz plaży na Oksywiu, pomimo ustawionych tam sporej ilości koszy na śmieci. I to był jedyny wyjątek. Nie widziałam poobklejanych przystanków toną ogłoszeń, ludzi rozdających ulotek i krzykliwych reklam rozsianych gdzie popadnie. Nie wiem, czy tak byłam pochłonięta zwiedzaniem i upajaniem się urlopem, ale Przyszły również ma takie same spostrzeżenia. Nigdzie nie widziałam pomazanych budynków jakimiś esami floresami. Jedyne co dostrzegłam, to fantastyczne murale.

Pozytywnie zaskoczyła mnie komunikacja miejska. Dojazd jest wyśmienity, do centrum miasta jedzie się szybko i nie stałam w żadnym korku. To dość oszałamiający fakt dla osoby mieszkającej w stolicy.

Atutem miasta jest unoszący się wraz z jodem duch nowoczesności. Gdynia prężnie się rozwija i to widać na każdym kroku. Jej innowacyjność i postępowość podkreślają modernistyczne budynki, które tworzą spójną całość. To wzbudza estetyczne doznania i harmonię pomiędzy starym a nowym. Mam nadzieję, że konsekwentnie ten trend będzie utrzymywany.

W Gdyni nie zobaczycie starych, średniowiecznych zabytków, gdyż najstarsze budynki zostały wybudowane na początku XX wieku. Zobaczycie za to na własne oczy, mit „białej Gdyni”, który powstał w dziewiczym miejscu, został zbudowany od podstaw, w państwie, które odzyskało niepodległość i w czasie wielkiego przełomu dokonanego w architekturze i sztuce.

Gdynia

GdyniaGdyniaTe wszystkie czynniki powodują, że na twarzach mieszkańców maluje się zadowolenie, uśmiech i pozytywna energia. Na sześć dni pobytu nikt dla nas nie był niemiły. Wręcz przeciwnie, wszyscy byli uprzejmi i pomocni. Sondaże przeprowadzane wśród mieszkańców miast w naszym kraju, mówiące o zadowoleniu z życia w danym miejscu, nie kłamią. Gdynia w tych rankingach zajmuje wysokie miejsce. Widać to jak na dłoni. Ja czułam się w tym mieście jak w raju. Przyszły również, bo stwierdził, że to jedyne miejsce poza Warszawą, gdzie mógłby zamieszkać. Innej rekomendacji chyba nie trzeba.

Mam nadzieję, że zachęciłam was do podróży w to miejsce – 54°31′09″N 18°32′22″.

P.S.

Miło mi będzie jeśli po powrocie, podzielicie się ze mną swoimi wrażeniami z Gdyni 🙂