Podsumowanie roku 2015. Miniony rok i przebyta droga pod lupą.

Wierzę w postanowienia, naprawdę. Może słowo nie jest najwłaściwsze. Tak. Już na wstępie osłabia lekko moc sprawczą. Tak to jest z dobrymi chęciami, które po jakimś czasie rozmywają się i ustępują pola innym aspektom egzystencji. Odpowiedniejsze jest słowo droga. Droga, która wytycza trasę z punktu A do punktu B. Jeśli odpowiednio się przygotuje i nastawi do pokonania kursu, to zamierzony cel uzyskuje się szybko i bez komplikacji. Chyba, że na drodze są korki, zmiana ruchu lub wymiana nawierzchni. To parafrazy życia rzucającego kłody pod nogi. Nieoczekiwane zwroty akcji, które komplikują przebieg trasy i zwalniają tempo na prędkościomierzu. Cierpliwie i żmudnie pokonuje się kolejne kilometry do punktu docelowego.

Jeśli na szlaku włączy się beznadziejny GPS, ma się gwarancję nadłożenia drogi. A to kosztuje. Zwiększa się zużycie paliwa, jedzie po kocich łbach, zużywa opony i zawieszenie. Nęci obietnicą kokosów amortyzacja. Tylko czy nakład pracy, poświęcony czas, przeżyty stres, rzeczywiście się zwróci?

A co, jeśli zawierzy się topograficznej pamięci w okolicach, gdzie nie było nas kilka lat i przestrzeń wzbogaciła się o nowe centra handlowe, wybudowane osiedla? Zwodnicza pewność siebie, poprowadzi na manowce, zagubienie. Trzeba zawrócić, nadrabiać straty, odrobić zaległości. Podobnie sprawa wygląda jak da się ponieść chwili, momentowi. Uniesienie pozbawia dalekowzroczności.

A jeśli się stchórzy? Zostanie się w domu, w czterech ścianach i patrzy na magistralę z okna swojego pokoju? Nie podjęcie próby, by wyjść ze swojej strefy komfortu, tworzy obłudę światowego życia, omamy dostatku i wygody.

A co się dzieje, kiedy kierownicę odda się komuś innemu? Mając przeświadczenie, że ktoś uwzględni priorytety pasażera siedzącego obok? Wiara w tym wypadku podkreśli czyjąś głupotę, że zawierzyło się życie, plany, osobie, która ma to w głębokim poważaniu. Nim się człowiek spostrzeże, staje się nic znaczącym pionkiem na autostradzie, pozbawionym wpływu na własne wybory.

Najlepiej jest przejechać szlak bezkolizyjnie, bezproblemowo, w okamgnieniu, osobiście. Życie i zależności międzyludzkie wpływają, i to mocno, na drogę marzeń. Lecz to nie zwalnia z podjęcia próby, by starać się osiągnąć szczyty. By uszlachetniać charakter, poprawiać jakość życia, zmieniać zastaną rzeczywistość, budować bezpieczną przystań. I nieważne, czy stworzy się tablicę marzeń, zapisze się karteczki z celami, wypełni drobnym makiem plannery, odpali aplikację, by wspomóc swoje działania i motywację. Ważne są starania, by te cele osiągać.

Często stworzony koncept chce się uzyskać od razu. Natychmiast. Zapomina się, że niektóre plany wymagają rozłożenia w czasie. Czasami trzeba cierpliwie czekać na efekty działań. By się nimi cieszyć, najpierw trzeba zjeść po kawałku swojego słonia, o czym pięknie napisała Basia z Pociągu do życia.

Podsumowując miniony rok, rozczarowałam się swoją osobą. Nie ustaliłam wysoko poprzeczki i postawione cele powinny być osiągnięte choć w połowie. Może jestem dla siebie za surowa? Może nie doceniam włożonej pracy? Może liczyłam na 110% wykonanego planu? Może za mało z siebie dałam i nie postarałam się bardziej? Towarzyszyło mi niezadowolenie z rezultatów. Ale po przeczytaniu słów Basi na jej blogu i Roberta pod postem na Facebooku ” Życie.. Jedno się uda, a drugie macha na do widzenia, ale nie na pożegnanie. Subtelna różnica.”, zrozumiałam, że jestem na dobrej drodze tego, co chcę uzyskać.

W tej drodze towarzyszy również Przyszły. I jego osoba również ma wpływ na to jak ona wygląda. Czasami dochodzi między nami do różnych kolizji i stłuczek. Mamy róże oczekiwania, potrzeby i punkty widzenia na nasze sprawy. Mamy różne strategie działania. Ja rozkładam na czynniki pierwsze problemy, osiąganie celów, a on omawia tylko te, które nie skłaniają do wyjścia poza strefę komfortu. Rozumiem jego argumenty, ale uważam, że nie powinny one być zasłoną dymną do zaniechania. Złoszczę się, bo chciałabym szybkich zmian. Czasami myślę, że mogłabym to wszystko mieć w nosie, bo nie lubię, gdy ktoś jasne oczywistości, nie dostrzega w takim samym tempie jak ja. Ale nie mam, bo wiem, że Przyszły dojdzie do tych samych wniosków co ja, tylko w późniejszym czasie. Mimo, iż część problemów są spadkiem po jego kawalerskim życiu, nie potrafię ich zostawić wyłącznie na jego barkach. Jesteśmy razem i wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się osiągnąć to o czym marzymy.

Bywa różnie, jak to w związku, ale uważam, że ten rok pod względem naszych relacji był udany. Myślę, że kłopoty, mój pobyt w szpitalu i rekonwalescencja, romantyczne chwile w kuchni (przy akompaniamencie dezaprobaty Bulby), umocniły nasz związek jeszcze bardziej, co nie oznacza, że nie miewam ochoty Przyszłego wysłać czasami na księżyc.

Jako matka wydaje mi się, że wciąż zawodzę. Ciągle widzę zawód w oczach mego dziecka, kiedy przedkładam jego potrzebę zabawy nad napisaniem posta na blogu, czy innej działalności z nim związanym. Biję się z myślami i wyrzutami. Nie wierzę krzewicielom idei, że da się rolę blogerki i matki pogodzić. Jest się z doskoku, tu i tam. Jeśli się skupiam na blogu i daję wolną rękę Bulbie, to dom wygląda jak po wybuchu bomby atomowej, a telewizor jest rozgrzany do czerwoności. Kiedy skupiam się na niej, to na blogu nie dostarczającym nowych treści wieje pustką, ciszą, a czytelnicy uciekają w inne rejony internetu. Wtedy zaczynam znowu wszystko od nowa.

Nauczyłam się odrywać od komputera, ale nie umiem definitywnie jego wyłączyć. Boję się, że moje dziecko będzie miało, ze wspólnych chwil spędzonych razem, wspomnienia o mamie przyklejonej do monitora. Zachwiane priorytety i jedna kłótnia z Przyszłym o bloga, zmuszają mnie do zastanowienia się, czy warto ryzykować szczęście rodzinne z potrzebą prowadzenia bloga według narzuconym trendom? Bo zarywanie nocy, by pogodzić te oba światy nie są dobrym rozwiązaniem.

Mam wspaniałą córkę. Piękną, mądrą, za chwilę trzyletnią. Kocham ją najbardziej na świecie i chcę być dla niej lepszą mamą.

Ten rok będzie kontynuacją roku poprzedniego. Będzie też rokiem szukania równowagi i zachowania umiaru. Ustawienia na nowo priorytetów, które się zdewaluowały. Uświadomiłam sobie, że mogę wybrać najlepsze rozwiązania dla siebie i mojej rodziny, jak i częściej poddawać weryfikacji  zasadność podejmowania pewnych kroków.

Żywię nadzieję, że Przyszły w tym roku rozwinie skrzydła i razem zakończymy stare sprawy, by móc budować podwaliny kolejnego etapu wspólnej przyszłości.