10 miejsc, dla który warto odwiedzić Mazury.

Mazury to cud Natury. Malownicze, pięknie utkane z przyrody i wyjątkowe miejsce. To odpowiedni kierunek wakacji, na każdą porę roku. Zawsze zachwycają tak samo swoim spokojem, ciszą i bliskością przyrody. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie jeszcze można spotkać miejsca na uboczu, zupełnie odosobnione. Czas na Mazurach płynie zupełnie inaczej. To znakomite miejsce i dla zakochanych i dla rodzin z dziećmi. Gratka dla miłośników przyrody i fanów ciekawych fotografii. Dla tych, co chcą uciec od wielkich aglomeracji i skosztować życia bez pośpiechu. Spacer do lasu, kąpiel w jeziorze, łowienie ryb, jazda konna, wycieczka rowerowa, przejażdżka łodzią-opcji spędzania wolnego czasu na Mazurach jest mnóstwo.

Czego nie można pominąć? Mazurskie klasyki warte zobaczenia.

  1. Mikołajki. Malownicze miasteczko, zwane „polską Wenecją”. Otoczone jeziorami i cieśninami przyciąga miłośników żeglarstwa, a bliskość Mazurskiego Parku Krajobrazowego – fanów zieleni i dzikiej przyrody. Mikołajki to centrum wszelkich wycieczek szlakami turystycznymi, żeglarskimi oraz pobliskich wypadów: rowerowych lub konnych. Warte odwiedzenia jest Muzeum Reformacji Polskiej , w którym znajduje się bogata kolekcja starodruków, osiemnastowieczna biblia oraz inne zabytki sztuki drukarskiej. Muzeum sąsiaduje z zabytkowym kościołem ewangelickim z roku 1842 , p.w. Świętej Trójcy. Jego budowla jest oparta na drewnianych emporach. Miasteczko swoją nazwę zawdzięcza patronowi miasta- św. Mikołajowi , którego kościół stoi w centrum. Jest to nowa świątynia wniesiona na cześć patrona w roku 1990. Mikołajki to przede wszystkim zabytkowe uliczki, domy i kamienice. Ulica Michała Kajki jest najstarsza i najdłuższa (2,5 km). Obsadzona starymi lipami, z ulokowanymi wzdłuż niej domami z XIX wieku, wpisanych do rejestru zabytków.
  2. Kanał Mazurski- Śluza Leśniewo.
    Łączy rzekę Łynę i jezioro Mamry i obecnie biegnie przez Polskę i Federację Rosyjską. Budowa Kanału rozpoczęła się w roku 1911 i miała pobudzić rozwój gospodarczy Prus Wschodnich. Miała łączyć Wielką Krainę Jezior z Bałtykiem. Kanał jest niedokończony i nigdy nie był żeglowny, choć znajduje się na nim wiele zaskakujących budowli hydrotechnicznych. Długi na 50 kilometrów. Różnica wody pomiędzy rzeką a jeziorem wynosi około 110 metrów i jest zniwelowana za pomocą 10 śluz zbudowanych na kanale. Pięć z nich jest usytuowanych w Polsce, a pięć w Rosji.
  3. Święta Lipka. Pierwsze wzmianki o świątyni w Lipce pochodzą z roku 1491. Już wtedy była miejscem pielgrzymek. Według legendy skazanemu na śmierć mężczyźnie, objawiła się Matka Boska, która w zamian za ocalenie poprosiła o wyrzeźbienie jej figurki z dziecięciem z drzewa. Jej drewniany obraz został umieszczony na dorodnej lipie. Miejsce to słynie cudami i uzdrowieniami. Dziś Święta Lipka to znane na całym świecie sanktuarium Maryjne, wzniesione w stylu barokowym. Bazylika składa się z kościoła, krużganku i klasztoru. Cały obiekt jest miejscem zabytkowych fresków, rzeźb i obrazów.
  4. Pałac w Drogoszach. Budowla z roku 1710, początkowo była renesansowym zamkiem. Stanowiła własność hrabiów Donhoff. W zachodniej części był teatr, we wschodniej biblioteka i kaplica. Od południa pałac otoczony jest przepięknym parkiem krajobrazowym. Ogrody są pełne dobrze zachowanych rzeźb i wazonów.
  5. Zamek w Kętrzynie. Najpierw był drewnianym fortem, wzniesionym przez krzyżaków. W 1357 roku zaczęto wznosić murowany zamek, który obecnie jest zespołem zamkowo-kościelnym, zachowanym w bardzo dobrym stanie. Mieści się w nim Biblioteka Miejska i Muzeum Regionalne. W piwnicach zamku znajduje się też siedziba bractwa rycerskiego. Zamek posiada bogatą kolekcję zabytkowych mebli, rzeźb i obrazów, pochodzących z okresu od XV do XIX wieku.
  6. Jeziora. Bełdany to jezioro polodowcowe, otoczone świerkami Puszczy Piskiej. Do niego wpada znana na Mazurach rzeka Krutynia. Malowniczo położone, z trzema wyspami pośrodku, przyciąga takimi atrakcjami jak: pieczary, lochy, kamienne kręgi, leśne uroczyska, w których można się przespać lub zjeść kolację. Warto zwiedzić rekonstrukcję osady – Galindii. Śniardwy to największe jezioro w Polsce, o powierzchni ponad 113 kilometrów kwadratowych. Wchodzi w skład żeglugi mazurskiej, przez system kanałów połączone jest z sześcioma innymi jeziorami. Ma osiem wysp, a Szeroki Ostrów jest największa z nich. Mamry wraz z kolejnym jeziorem Kisajno tworzą razem rezerwat ornitologiczny. Obejmuje on 20 wysp położonych na obu akwenach. Ponad 100 gatunków ptaków znalazło tu schronienie stałe bądź przystankowe.
  7. Mosty w Stańczykach. To dwa równoległe do siebie mosty, zbudowane nad doliną, pośrodku której płynie rzeka Błędzianka. Powstały w latach 1912-1918 i swoją posturą przypominają rzymskie akwedukty.
  8. Bunkry Mamerki. Siedziba Adolfa Hitlera, która posiadała ponad 200 budynków, z około 30 zbrojonymi bunkrami, jako schronami przeciwlotniczymi. Bunkry były rozproszone po to, by w razie nalotu nie uderzyć jednocześnie w całość niemieckiego dowodzenia. Sam Hitler zamieszkiwał położony około 20 km dalej Wilczy Szaniec, zaś w Mamerkach przebywało dowództwo Wermachtu i Szefowie Sztabu Generalnego.
  9. Twierdza Boyen. Inicjatorem jej budowy był generał von Boyen. Miała pomieścić ponad 3000 żołnierzy, a jej strategiczną rolą było zablokowanie wkroczenia rosyjskiej armii. Wybudowana w latach 1843-1855 po I wojnie światowej była szpitalem. W czasie II wojny światowej była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, z której nastąpił atak na Polskę.
  10. Srokowo. To wieś położona nad jeziorem Mamry. Piękne widoki są tu gwarantowane. Srokowo jest osadzone w malowniczym położeniu. W centrum wsi znajduje się zabytkowy kościół farny, powstały w XV wieku. W środku znajdziemy figurkę Pięknej Madonny z tego okresu. Ratusz, spichlerz oraz domki z XIX wieku to zabytki, które są w tej chwili rzadko spotykane. Dodatkowo można zwiedzić ruiny wieży Bismarcka, na położonej niedaleko wsi Diabelskiej Górze.
    Miejsce to pełne jest licznych atrakcji. Wspaniałe koncerty muzyki country w Mikołajkach i Giżycku, co roku przyciągają rzesze fanów. Loty widokowe balonem lub samolotem, wyciągi narciarskie zimą na Górze Czterech Wiatrów, bojery czy nurkowanie pod lodem, świadczą o tym, że Mazury to nie tylko Kraina Jezior. To przestrzeń, w którym żubry żyją na wolności. Bociany tłumnie odwiedzające swoją wieś – Żywkowo, a historię czuć na każdym kroku. Tereny Grunwaldu, Wilczy Szaniec, bunkry, zamki, świątynie to świadkowie przeszłych i ważnych zdarzeń. Tu znajdziesz jedyną piramidę w Polsce -grobowiec rodziny Fahrenheita w Rapie. Przyjeżdżaj na Mazury. To twoje miejsce. Przekonaj się sam.