Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika

Kiedy do utworzenia I poczucia ciepła pełnej rodziny brakuje tylko ostatniego członka – dziecka, by stworzyć pełen radości I uśmiechu dom, zastanawiamy się, czy aby na pewno podołamy zadaniom wychowania dziecka na naszej drodze. Dla nikogo nie jest przecież żadnym odkryciem, ani zadziwiające, że macierzyństwo łączy się z wieloma wyzwaniami. Jednym z najważniejszych, a także najpotrzebniejszych w dalszym życiu oraz funkcjonowaniu jest nauka korzystania dziecka z toalety. Dla samego malucha może być ona dosyć stresująca I męcząca, więc pamiętajmy aby zapewnić I poświęcić wystarczająca ilość czasu, by dziecko mogło we własnym tempie, na swoich warunkach dokonać pierwszych kroków opanowania korzystania z ubikacji.

Na samym początku…

Upewnijmy się, że zdajemy sobie sprawę, jak wiele połączonych czynności podczas nauki użytkowania z toalety musi zrozumieć Nasze dziecko. Oczywiście nie jest to proste I wymaga pewnego czasu – każde dziecko zrozumie mechanizm w innym, swoim własnym, indywidualnym momencie. Chociaż nie oznacza to, że dziecko, które szybciej zacznie korzystać z toalety, jest mądrzejsze, a to, które uczyni to w późniejszym czasie, głupsze. Nauczyciel powinien doceniać każde, nawet najmniejsze, kroki do celu. Adept musi prawidłowo zinterpretować sygnały dawane przez własne ciało, że to właśnie ten moment. Następnie rozebrać się, aby móc zaspokoić swoją potrzebę fizjologiczną. Tutaj rozpoczyna się nauka kontroli nad pęcherzem oraz jelitami, a na samym końcu pozostaje wykonanie czynności umycia rąk. Możliwe, iż nie wydaje się to Tobie skomplikowane, lecz dla małego dziecka, które dopiero zaczyna rozumować świat istniejący dookoła, w tym oczywiście również zdawać sobie sprawę, czym jest potrzeba skorzystania z toalety, prawdopodobnie tworzy wiele pytań, budzić wiele emocji, a także być może wyciąga na zewnątrz uczucie strachu przed czymś nowym, nie do końca zrozumiałym.

Przygotowania do nauki

  1. Jak najszybciej dokonajmy zakupu nocnika. Na początek lepszym wyborem będzie stawiany na podłodze zamiast mocowanego do muszli klozetowej – zwiększy to pewność podczas korzystania z nocnika u dziecka, a także wzrośnie poczucie bezpieczeństwa.
  2. Przy wyborze odpowiedniego miejsca do postawienia nocnika, zwróćmy uwagę, by lokalizacja była łatwo dostępna dla dziecka, a także upewnijmy się, że pociecha spędza w tym miejscu dużo czasu – umożliwi to szybsze zapoznanie się z nowym przedmiotem.
  3. Przedstaw dziecku czym jest nocnik, do czego należy oraz, że ten przedmiot należy do niego.

Czas rozpocząć naukę!

  1. Po przygotowaniach pora na zainicjowanie oswajania dziecka z samym siadaniem na nocnik, nawet w ubraniach. Nie sadzajmy na siłę, nie popędzajmy, a dajmy czas oraz wolną rękę, co do momentu siadania oraz wstawania.
  2. Za każdy sukces, niezależnie od jego rozmiaru – czy to tylko zbliżenie się, zwykłe zainteresowanie lub zwykłe posadzenie tyłka na nocniku – chwalmy dziecko. Dajmy mu do zrozumienia, że robi coś dobrego, poprawnego, by miał świadomość, że to odpowiednia czynność I nie powinno odczuwać żadnego stresu czy strachu.
  3. W momencie, w którym zauważymy, że Nasze dziecko swobodnie może siadać na nocniku w ubraniu, możemy zacząć przyzwyczajać go do zdjęcia ubrania – pomoże to przyzwyczaić skórę do dotyku nocnika, jak I przyswoić ideę zdejmowania rzeczy przed skorzystaniem z toalety.
  4. Po pewnym czasie, około 3-4 dni, ciężkiego treningu oswajania wykorzystaj moment, w którym dziecko do wypróżnienia użyje pieluchę I na jego oczach wrzuć kał do nocnika, przy okazji tłumacząc, że to jest miejsce, w którym powinien się znajdować. Pokażesz mu tym sposobem I wyjaśnisz, że odchody powinny znajdować się w tamtym, konkretnym miejscu.
  5. Obserwujmy dokładnie nasze dziecko, szczególnie jego zachowanie. Czasami może pokazywać w różny sposób, że chce się wypróżnić. Zdarza się, iż maluchy zaczynają gwizdać, chrząkać, pukać nogą, ręką lub po prostu stawać w wybranej przez siebie pozycji, która według nich komunikuje o potrzebie. Jednakże niektóre z dzieci po prostu może o tym powiedzieć bez zbędnych podchodów.
  6. Pamiętajmy, by za każdym razem ćwiczyć wspólnie mycie rąk mydłem I wodą po wypróżnieniu się lub samym skorzystaniu z toalety.

Po sukcesywnej nauce…

Samo nauczenie dziecka korzystania z toalety nie oznacza, że za każdym razem będzie pamiętało, by to zrobić. Potrzebne jest wzmacnianie prawidłowych zachowań polegające na chwaleniu dziecka przy skorzystaniu, czy nawet powiadomieniu, że musi się wypróżnić w toalecie, nawet gdy wystąpi wiele pomyłek nie możesz stracić kontroli, nie krzycz na dziecko I nie stresuj go, ponieważ może to utrudnić cały plan nauki. Konsekwentnie nauczaj I mobilizuj swoje dziecię, a w mgnieniu oka osiągnie sukces I nauczy się korzystać z toalety.