Co warto zobaczyć w Gdyni? 15 największych atrakcji

Jakie atrakcje w Gdyni po prostu trzeba zobaczyć? Oto lista piętnastu najwspanialszych atrakcji, których odwiedzając Gdynię po prostu nie możesz przegapić.

1. Klif Orłowski i Kępa Redłowska

Gdynia posiadając dostęp do morza, jest bogata również w przeróżne wzniesienia, klify – idealne punkty obserwacyjne dla turystów. Jednym z nich jest Klif Orłowski. Na nim znajduje się Kępa Redłowska, przepiękny stary rezerwat przyrody. W okolicy klifu znajduje się molo Gdynia Orłów, z niego można podziwiać to dzieło przyrody i porobić niezwykłe zdjęcia.
Jest to punkt obowiązkowy na mapie osób uwielbiających spacery i przyrodę.

2. Domek Żeromskiego w Orłowie

Zwiedzając okolice Klifu Orłowskiego, można też obejrzeć dom, w którym przez kilka miesięcy mieszkał nasz wielki, narodowy prozaik. Domek powstał w latach 20. XX wieku i ten klimat zachował się w nim do dziś. Według miejscowych podań, Żeromski cierpiał na wiele chorób osłabiających jego serce i płuca, a lekarz zalecił mu odpoczynek w niezwykle malowniczym i pełnym jodu otoczeniu. W domku znajduje się niewielkie muzeum dotyczące artysty.

3. Akwarium Gdyńskie

Jest to ogród zoologiczny, który robi ogromne wrażenie nie tylko na fanach akwarystyki. 1500 żywych organizmów, eksponowanych w warunkach bliskich naturalnym. Na zwiedzenie całości potrzeba od 70 minut do aż 2 godzin, ale jedno jest pewne – nie będziesz się nudzić. Poza walorami estetycznymi, z morskiego ogrodu zoologicznego można również dowiedzieć się wiele ciekawostek o stanie wód na całym świecie. Można też robić zdjęcia (oczywiście bez lampy błyskowej) by zachować niepowtarzalną pamiątkę na lata.
Akwarium Gdyńskie to świetna propozycja dla turystów z małymi dziećmi, a także dla tych, którzy uwielbiają podziwiać cuda przyrody.

4.Torpedownie na Oksywiu i Babich Dołach

Będąc w mieście tak mocno doświadczonym okrucieństwem wojny, nie sposób nie odwiedzić chociaż jednego, symbolicznego miejsca. Niedaleko plaży, na dnie morza Niemcy zbudowali u nas podczas drugiej wojny światowej torpedownie. Pierwsza, w 1940 roku powstała torpedownia na Oksywiu, w 1942 zaś w Babich Dołach.
Obiekty te znajdują się kilkaset metrów od lini brzegowej, lecz warto wybrać się po prostu na spacer po plaży i poświęcić kilka minut na zadumę.

5. Kamienna Góra

Kamienna Góra stanowi świetny punkt widokowy na całą zatokę Gdańską oraz Śródmieście. Bez problemu można się na nią dostać, nawet dla osobom poruszającym się na wózkach, gdyż dostępne są specjalne kolejki, dzięki którym szybko i bezpiecznie można znaleźć się na górze.

6. Molo Południowe i Skwer Kościuszki

Główny deptak miasta to obowiązkowy punkt na liście rzeczy, które trzeba zobaczyć. Skwer Kościuszki oferuje mnóstwo restauracji, kawiarni, miejsc w których można odpocząć i zebrać energię na dalsze zwiedzanie, a także zakupić pamiątki z tego niesamowitego miejsca.
Przedłużeniem Skweru jest Molo Południowe.

7. „Dar Pomorza” – statek muzeum

Muzeum miasta, znajdujące się w prawdziwym statku to jeden z najbardziej popularnych symboli Gdyni. Spacerując po pokładzie można wczuć się w ten niepowtarzalny klimat życia na wodzie i poczuć atmosferę jaka mogła tam panować. Muzeum otwarto w 1983 roku i od tego czasu niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Nie bez powodu!

8. „Błyskawica” – okręt muzeum”

„Dar Pomorza” i „Błyskawica” to tylko pozornie podobne do siebie obiekty. „Błyskawica” była najstarszym na świecie okrętem, który unosił się na wodzie i jedynym okrętem alianckim, który uczestniczył w działaniach militarnych przez cały czas trwania wojny.
Obecnie, od 1976 roku, na pokładzie znajduje się muzeum, bardziej związane z działaniami wojennymi, niż historią miasta – jak w przypadku „Daru Pomorza”.

9. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Będąc już w klimacie wojennym, najlepszym uzupełnieniem lekcji historii będzie Muzeum Marynarki Wojennej. Historia II wojny światowej, pokazana przez pryzmat morskich bitew, stanowi idealne uzupełnienie tej wiedzy, o wojnie, którą mamy jeszcze ze szkoły. W muzeum znajduje się masa eksponatów, będąca autentycznym sprzętem bojowym, który był w użyciu od XVII wieku.
Zwiedzaniem zainteresowane będą zarówno osoby starsze jak i najmłodsi.

10. Muzeum Miasta Gdyni

W muzeum tym można zapoznać się z historią miasta, które jeszcze w 1920 roku… było niewielką osadą! Co sprawiło, że nastąpił tak wielki i szybki rozwój? Niezwykle ciekawa historia i pobudzające wyobraźnie eksponaty na pewno nikogo nie rozczarują

11. Muzeum Emigracji w Gdyni

To jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. Już sama tematyka jest nietypowa i wzbudza zainteresowanie. Emigracje Polaków nie zaczęły się w naszych czasach, lecz przez lata zmieniały się motywacje i sposoby przekraczania granic przez naszych rodaków. Z muzeum można dowiedzieć się także tego, jakie sukcesy odnosili Polacy za granicą. Multimedialna oprawa sprawia, że zwiedzając ekspozycje ciężko jest się nudzić!

12. Centrum nauki Eksperyment

To niezwykle nowoczesne muzeum pokazuje, jak świetnie można połączyć naukę z rozrywką. Zarówno dzieci spędzą to miło czas, jak i dorośli będą mogli dowiedzieć się czegoś nowego.

13. Teatr muzyczny

W Gdyni znajduje się największy polski teatr muzyczny. Niemal 20 tysięcy metrów kwadratowych, trzy sceny i miejsca dla nawet 1500 widzów, to robi wrażenie! Teatr muzyczny odwiedzić powinien każdy miłośnik kultury i muzyki.

14. Plac Kaszubski

Spacerując po centrum Gdyni nie sposób nie natknąć się na Plac Kaszubski i pomnik Antoniego Abrahama. W tym miejscu warto zastanowić się, skąd tyle powiązań Gdyni z Kaszubami. Lata temu, na tym placu miały miejsce targi rybackie, dookoła powstawały wille bogatych mieszkańców miasta, rozwijał się handel i regionalna kultura.
Niedaleko pomnika znajduje się Ławeczka Kaszubów. Zasiada na niej Elżbieta Scheibe i jej mąż, Jakub. Ławeczka znajduje się bezpośrednio naprzeciwko ich domu, który w czasie swojej świetności nazywany był „pierwszym gdyńskim drapaczem chmur”.

15. Domek Antoniego Abrahama

To już drugi raz, gdy wśród gdyńskich atrakcji pojawia się nazwisko Abrahama. Tym bardziej warto zainteresować się tym kim był i jak ogromny miał wpływ na miasto. Przez długie lata domek był rękach miasta i stanowił Muzeum, teraz znajduje się w rękach prywatnych i na ten moment jest niedostępny dla zwiedzających. Nie oznacza to, że nie można oglądać go od zewnątrz, przechadzając się po okolicy, chłonąc niesamowity klimat starej Gdyni.

*

Wybierając się do Gdyni warto znaleźć czas na zwiedzenie całego trójmiasta, zdecydowanie Gdańsk i Sopot to miejscowości warte uwagi! Miasta te różnią się od siebie, ale także idealnie dopełniają. Nie sposób w pełni poczuć klimatu Gdyni nie poznając też Sopotu i Gdańska.