10 niezapomnianych filmów o miłości

Wielka i piękna miłość, nie istnieje jedynie na ekranie. Zdarza się ją także spotkać w życiu, jednak najbardziej wyciskają łzy i dają nam chwile wzruszenia właśnie filmy o miłości. Miłości doskonałej, pięknej i szczerej, ale często o którą trzeba walczyć, jest nieszczęśliwa, niemożliwa lub po prostu ulotna. I zostawia nas tylko z łzami na policzkach, pustym opakowaniem po chusteczkach i rozmazaną szminką na ustach.
W ciągu lat temat miłości podejmowany był przez wielu reżyserów. Jedni stanęli na wysokości zadania i stworzyli ponadczasowe, piękne dzieła filmowe, o tym pożądanym przez wszystkich uczuciu.
Dzisiaj zrobimy zestawienie dziesięciu pięknych, wzruszających i zawsze dobrych filmów o miłości.

1. “Pamiętnik” 2004

Nicholasa Sparksa nikomu nie trzeba przedstawiać. Niezwykły autor wielu znakomitych powieści romantycznych, który zaskakuje pomysłem, ale także ma lekkie pióro do pisania historii miłosnych, nad którymi nie raz będzie potrzebna chusteczka.
Po takim wprowadzeniu nie dziwne, że jego bestsellerowa powieść musiała zostać przeniesiona na duży ekran.
“Pamiętnik” to film, który uczynił z Rachel McAdams i Ryana Goslinga najukochańszą parą Hollywood na wiele lat. Sposób w jaki odegrali główne role Allie i Noah, sprawił, że film zyskuje na autentyczności i niemalże czuć chemię, jaka między nimi zachodzić.
Zwłaszcza, że opowiada on o miłości dwóch nastolatków spisanej w pamiętniku. Jak można się więc domyślić, historia będzie bardzo intymna i wzruszająca.
Pozycja obowiązkowa podczas spędzania Walentynek.

2. “Titanic” 1997

“Titanic” to film, którego nikomu nie trzeba przedstawiać.
Jest to jeden z najbardziej znanych filmów Jamesa Camerona. Postacie wykreowane w tym filmie przez Leonardo DiCaprio i Kate Winslet do dziś stanowią ikony pary zakochanych. Piosenka Celine Dion “My Heart Will Go On” to jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek o miłości na świecie.
Czy trzeba więcej argumentów, by przekonać do obejrzenia “Titanica”?
Film, mimo iż jest z 1997 nie zestarzał się źle. Wręcz przeciwnie – historia, którą opowiada jest jak najbardziej wciąż poruszająca wyobraźnię i wyciskająca łzy.
Nie ma bowiem piękniejszej miłości, niż szczere uczucie od pierwszego wejrzenia.
Dlatego jest to historia jak najbardziej kultowa i warta obejrzenia. Nawet ten 20 raz.

3. “Bodyguard” 1992

Kolejny film, którego nie mogło zabraknąć na tym zestawieniu. Duet Kevina Costner i Whitney Houston na dużym ekranie, jako ochroniarz i aktorka, Frank i Rachel. Silny i zdecydowany mężczyzna z delikatną, piękną i niezwykle utalentowaną piosenkarką i gwiazdą. I w tle pogróżki kierowane do Rachel.
Ukazanie kiełkującego uczucia między dwiema osobami, które w teorii nie powinny żywić do siebie takich uczuć, zwłaszcza w takich okolicznościach i medialnym zgiełku wokół Rachel.
Jednak tak się dzieje, czego efektem jest wspaniała piosenka o miłości w wykonaniu samej Whitney. “ I Will Always Love You”.
Kto nie znałby tej piosenki, mimo upływu tylu lat?

4. “Casablanca” 1942

Film, który mimo upływu znacznej ilości lat, dalej gości na listach najpiękniejszych filmów o miłości. I nie ma czemu się dziwić, gdyż piękna historia dwóch byłych kochanków, którzy spotykają się kilka lat po rozstaniu w innych okolicznościach i to na dodatek podczas II wojny światowej dalej zachwyca.
Zwłaszcza, że pokazuje, siłę miłości, która mimo “rozjechania się” dróg kochanków dalej istnieje i może odżyć.
Dla wszystkich fanów kina niebanalnego, ciekawych, oryginalnych historii miłosnych i dawnych gwiazd, takich jak Humphrey Bogart i Ingrid Bergman.

5. “500 dni miłości” 2009

Kto z nas nie wspomina czasem związków, które ma za sobą? Z podobną myślą wychodzi do nas Marc Webb, reżyser, który pokazuje jak to jest.
Joseph Gordon-Levitt i Zooey Deschanel jako Tom i Summer to para, którą dobrze się ogląda w unikatowej lekko szalonej historii, która wyrzuca schematy sztampowego romansu.
Tom wspomina bowiem czas, gdy był z Summer i analizuje całą ich znajomość. Ponieważ dalej ją kocha chce się dowiedzieć, co się między nimi popsuło, co się stało, że teraz nie są razem.
Sprawia to, że otrzymujemy obraz jedynej w swoim rodzaju pary.

6. “Zakochany bez pamięci” 2004

Dziewczyna postanawia wymazać chłopaka ze swojej pamięci, nie pamiętać już o tym człowieku. Mężczyzna stwierdza, że zrobi to samo – postanawia pozbyć się swoich wspomnień związanych z dawną miłością.
Podczas procesu usuwania owych wspomnień uzmysławia sobie, że :
nadal kocha dziewczynę,
nie chce pozbyć się tych wspomnień.
Zaczyna więc walkę o każdy skrawek swoich wspomnień, by mimo wszystko pamiętać.
Ciekawy film, pokazujący nie tylko siłę miłości, ale także fakt, że pamięć jest ważna. Niezależnie od tego, czy dotyczy miłości, która minęła, zraniła, czy się wypaliła.
Wartość jego wzrasta, kiedy zobaczymy na ekranie w rolach głównych Jima Carrey i Kate Winslet.

7. “Przed wschodem słońca” 1995

Film, który wydaje się być banalny i oparty o dobrze znanych schemat. On i ona, piękny Wiedeń i długa rozmowa między nimi, która budzi emocje.
Jednak po jego obejrzeniu zobaczymy bardzo wnikliwą, twórczą analizę charakterów postaci w połączeniu z zabawnymi scenami, narodowymi stereotypami i co najważniejsze stanowi jedynie wstęp.
Prolog do większej całości miłosnej odysei, z którą możemy zostać na dłużej.

8. List w Butelce” 1999

Przy tej pozycji, powtórzą się dwa nazwiska znane z poprzednich propozycji. Niezastąpiony w kwestii pisania romansów Nicolas Sparks oraz świetny aktor Kevin Costner.
Tym razem wszystko zaczyna się od listu w butelce znalezionym przez dziennikarkę na plaży. Postanawia znaleźć autora miłosnego wyznania. Okazuje się nim być niezwykły mężczyzna grany przez Costnera. Tkwi jednak w nim ból po stracie ukochanej żony.
Wydaje się, że cała fabuła filmu została w tym momencie zdradzona? Cóż, przekonujemy, że nie.
Wystarczy dać temu tytułowi szansę, aby przekonać się jak niezwykłe bywa życie i co może się stać, gdy myślimy, że nic nas nie zaskoczy.

9. “Jeden dzień” 2011

Młodzi ludzie nawiązują znajomość. Jednak nie od razu kończy się to pięknym uczuciem.
Ustalają za to, że raz na rok w jeden konkretny dzień będą się spotykać by porozmawiać. Podzielić się opowieściami o swoich związkach, uczuciach, przeżyciach i wszystkim innym co ich spotkało.
Historia o tym, jak należy dorosnąć do miłości, jak ważne jest to uczucie, i ile trzeba przejść by zrozumieć.
Film, który wyciska łzy i pozostaje w pamięci na długo. Zwłaszcza postać Anne Hathaway.

10. “Zanim się pojawiłeś” 2016

Film powstały na podstawie książki Jojo Moyes o tym samym tytule. Przedstawia nie oczywistą historię Lou, graną przez świetną Emilia Clarke, która na skutek splotu wydarzeń zostaje opiekunką sparaliżowanego Willa – niezwykła rola Sama Claflina. Jak się okazuje jej zadaniem jest przywrócenie radości z życia.
I być może się to uda, bo para spędzając ze sobą dużo czasu zaczyna się do siebie bardzo zbliżać i coś do siebie czuć.
Zalecamy jednak, by film ten oglądać z dużym zapasem chusteczek do nosa.