10 powodów, dla których warto czytać dzieciom

Wiek przedszkolny – rozwój dziecka. Jakie korzyści daje czytanie dziecku

[p]Wiek przedszkolny jest niepowtarzalnym i wyjątkowym okresem rozwojowym w życiu każdego dziecka. W tym czasie szczególnie kształtują się przeróżnego typu nawyki, również te związane z czytaniem książek. Często nie doceniamy, a nawet nie zdajemy sobie sprawy z korzyści, które dają dziecku wspólne wyprawy w odkrywanie bajecznych światów literatury. Czytanie, nie tylko jest wspaniałym sposobem na spędzenie wspólnych i wyjątkowych chwil, ale również potrafi wzbudzić w dziecku wiele pozytywnych emocji. Warto pamiętać również, że zagłębianie się w bajkowe opowieści świetnie rozwija wyobraźnię, a także poszerza wiedzę, związaną z różnymi aspektami życia. W dalszej części artykułu przedstawię 10 powodów, dla których warto czytać dzieciom.

10 powodów, dla których warto jest czytać maluchom

  1. Czytanie dziecku przede wszystkim stymuluje rozwój i pracę jego mózgu. Zanim maluch nauczy się mówić, najpierw będzie w stanie rozumieć tylko mowę innych, bliskich mu osób, które go otaczają. W ten sposób tworzy się tak zwany bierny słownik, dlatego czytanie dziecku jest niezmiernie istotne dla prawidłowego rozwoju mózgu.
  2. Drugim powodem, dla którego warto odczytywać treści swoim pociechom jest rozbudzanie zainteresowania i ciekawości o otaczającym go świecie. Ważne jest również, aby przekazywać tylko mądre, a także proste wzorce, które dziecko będzie w stanie zrozumieć, a później w łatwy sposób naśladować.
  3. Czytanie stymuluje również rozumienie oraz mowę słownikową, a także pomaga w przezwyciężaniu pojawiającej się czasami dysleksji. Książki są również ogromną skarbnicą wiedzy związanej z wyrażaniem emocji. Każdy bohater związany z poszczególną literaturą przejawia jakieś z nich, dzięki czemu nasze dziecko poprzez naśladowanie, nie tylko poznaje uczucia, ale również uczy się je nazywać i dowiaduje się, w jaki sposób można je wyrażać i okazywać wobec drugiej osoby.
  4. Wspólne czytanie z bliskimi, na przykład: z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem czy siostrą lub bratem, to nie tylko idealna forma na spędzanie razem wolnego czasu, ale również budowanie szczególnej więzi – zwłaszcza emocjonalnej.
  5. Literatura, w trakcie i po przeczytaniu zmusza każdego z nas do pewnego rodzaju refleksji, zastanowienia się i analizy, co powoduje szczególny rozwój wyobraźni. W ten sposób nie tylko pobudza nasze umysły do myślenia, ale również pozwala na łączenie nowej wiedzy z tą, którą dziecko już posiada.
  6. Czytanie przed snem dodatkowo powoduje wzmocnienie pamięci dziecka. Maluch, posiadający regularną styczność i kontakt z literaturą od najmłodszych lat, dużo wcześniej poznaje litery, co powoduje świetny wstęp do nauki samodzielnego pisania i czytania.
  7. Również, dzieci obcujące systematycznie z książkami, mają większe szanse na kontynuowanie swojej literackiej fascynacji w późniejszych okresach swojego życia. Ważne jest również, aby w obecnych czasach Internetu ograniczać dziecku odbiór mediów do minimum. Świetnym pomysłem do tego celu są właśnie kolorowe i interesujące książki, które przyniosą z pewnością więcej korzyści dla rozwoju malucha niż korzystanie z Internetu.
  8. Czytanie swoim pociechom uczy także empatii. Dziecko wsłuchane w recytowane przez nas opowiadanie, często odnajduje i widzi w głównym bohaterze samego siebie, przez co staje się wrażliwsze na krzywdę innych osób, a także potrafi darzyć je szacunkiem, ze względu na przeżywające emocje innych bohaterów, z którymi próbuje się z utożsamiać.
  9. Pochłanianie literatury przez dziecko kształtuje również jego wrażliwość moralną.
  10. Przedszkolak, któremu rodzice regularnie przyswajają pewne treści z bajek szybciej się rozwijają, zdecydowanie łatwiej przyswajają nowo zdobytą wiedzę o świecie czy ludziach, ale również czują się bardziej kochane i bezpieczne.

Podsumowanie

Podsumowując, czytanie odgrywa ważną i istotną rolę w życiu każdego człowieka. Powinno być obecne u wszystkich ludzi, już od najmłodszych lat życia. Zaczerpnięcie, a także rozbudowywanie chęci zainteresowania różnego typu bajkami czy opowiadaniami jest przede wszystkim obowiązkiem najbliższych osób, które otaczają dziecko. Pamiętajmy, że najważniejszymi autorytetami każdego malucha są jego członkowie rodziny, a najbardziej rodzice. Warto czytać swoim pociechom już od najmłodszych lat życia codziennie, przez minimum 20 minut. Spowoduje to nie tylko kształtowanie odpowiedniego nawyku czytania, ale również ciekawego i interesującego sposobu na zdobywanie nowej i pożytecznej wiedzy.