20 Książek dla dzieci w wieku 7-10 lat

Dzieci z natury posiadają ogromne nakłady energii. Często mogą wyładowywać je krzycząc, biegając lub po prostu psocić się rodzicom. By zapobiec takiemu scenariuszowi możemy zorganizować dla dziecka różnego rodzaju atrakcje. Ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu będzie czytanie książek.

1. “Niezwyczajne zawody” – Julia Kołomojec, Ałła Gutniczenko, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książka jest bardzo kolorowa, zawierająca masę ciekawych rysunków, które nie tylko zachęcają do sięgnięcia po książkę oraz przeczytania, a także do rozwijania talentów malowniczych lub rysunkowych. Opowiada ona o niezwyczajnych zawodach takich jak np. opiekunka pand lub kiper. Dodatkowo zawiera stronę z językiem migowym, która pokazuje Polski alfabet manualny, dzięki czemu dzieci mogą się nauczyć liter w nowym języku.

2. “Nauka czytania” – Joanna Kłos, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Sam tytuł wskazuje na zawartość książki. Jednak oprawa graficzna I duże litery, wygodne do czytania sprawiają, że jest to na prawdę dobra pozycja do nauki czytania dla dzieci. Książka uwzględnia poziomy trudności.

3. “Zagadki detektywistyczne” – Escandell Victor, Gallo Ana, wydawnictwo Debit

Będzie to bardzo ciekawa I interesująca pozycja dla dzieci. Książka polega na odgadywaniu, co się mogło wydarzyć na podstawie rysunków I małej ilości podpowiedzi. Może również posłużyć za grę rodzinną lub z przyjaciółmi.

4. “Cały ten świat” – opracowanie zbiorowe, wydawnictwo Zielona Sowa

Dziecko odnajdzie w powyższym tytule wiele cennych ciekawostek, na przykład jak długo Jerzyki alpejskie potrafią latać bez przerwy, jak długo rośnie mózg człowieka lub który zespół sprzedał najwięcej płyt na świecie.

5. “Gerda. Historia wieloryba” – Peter Kavecký, Joanna Partyka, Adrian Macho, wydawnictwo Zielona Sowa

Książka opowiada o historii wieloryba – Gerdzie, która pewnego dnia obudziła się bez rodziców I brata. Z powodu tęsknoty rusza na wielką przygodę w poszukiwaniach. Jest idealną pozycją dla dzieci, które lubią historie o pogoni.

6. “Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie.” – Gaelle Callac, Marie Desbons, wydawnictwo Tekturka

Interesująco przedstawiona perspektywa znanej “Dziewczynki z zapałkami” Hansa Christiana Andersena z perspektywy zapałki. Chociaż książka nie ma dużo tekstu to zapatrzona jest w wiele pięknych, kolorowych ilustracji.

7. “Czarna łapa.” – Joanna Papuzińska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Jest to opowieść kolonijna o Michale, który pojechał w góry na kolonie i tam próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczych zdarzeń ducha zwanego Czarną Łapą.

8. “Dzieci z Bullerbyn” – Astrid Lindgren, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Opowieść o 6 dzieci, którzy mieszkali w małej, szwedzkiej wiosce. Książka wypełniona jest masą przygód bez gier komórkowych czy komputerów. Większość dzieci zachwyci się interesującymi historiami I wygłupami kolegów.

9. “Pippi Pończoszanka” – Astrid Liadgren, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książka zawiera historie małej dziewczynki, która żyje sama, a jej tata jest królem piratów. Zawiera nieprawdopodobne przygody, za przykład może nam posłużyć wyniesienie konia na taras przez bohaterkę.

10. “Hobbit, czyli tam I z powrotem”- J. R. R. Tolkien, wydawnictwo Iskry

Jeżeli twoje dziecko lubi historie o fantastycznym świecie, który jest pełen krasnoludków, elfów I smoków to ta pozycja jest dla niego idealna. Bohaterem książki jest Bilbo Baggins – hobbit. Bilbo podróżuje z przyjaciółmi by odzyskać wielki skarb.

11. “Harry Potter I kamień filozoficzny” – Joanne K. Rowling, wydawnictwo Media Rodzina

Jest to pierwsza z części przygód młodego czarodzieja – Harrego Pottera. Sama historia będzie prowadzona w świecie magii I czarodziejów oraz czarodziejek. Jeżeli nasze dziecko interesuje się taką tematyką, to ta pozycja będzie strzałem w dziesiątkę.

12. “Nowe przygody Mikołajka” – Rene Goscinny, Jean Jacques Sempe, wydawnictwo Znak

Zbiór osiemdziesięciu opowiadań, które zawierają również masę kolorowych, ciekawych I zabawnych ilustracji. Opowieści są o gronie przyjaciół głównego bohatera – Mikołajka.

13. “Mały geniusz. Zadania dla dzieci na bystrość I inteligencję” – praca zbiorowa, wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz

Książka pozwoli rozwijać wszelkie zdolności intelektualne w sposób motywujący oraz zabawny, co dla dzieci jest bardzo ważne – by nie było nudne I męczące. Pozycja zawiera wiele zagadek, łamigłówek, labiryntów oraz interesujących zadań, przy których nie ma sposobu się nudzić.

14. “8+2 I ciężarówka” – Anne-Cath. Vestly, wydawnictwo Dwie Siostry

Opowieść o bardzo licznej rodzinie, w której oprócz rodziców znajduje się 8 dzieci: Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina oraz Morten. Maluchy pomagają tacie odnaleźć ciężarówkę, a w innych przygodach ugasić pożar, pomóc babci wrócić do domu.

15. “Ciekawe dlaczego Dodo nie żyje I inne pytania na temat wymarłych I zagrożonych gatunków zwierząt” – Andrew Charman, wydawnictwo Olesiejuk Sp. Z o. o.

Dzięki owej pozycji dzieci pozyskają informacje na temat gatunków zagrożonych wyginięciem oraz co należy robić, by w jakiś sposób je uratować, a także jak dbać o środowisko naturalne.

16. “Koszmarny Karolek” – Simon Francesca, wydawnictwo Znak

Seria książek o Koszmarnym Karolku opowiada o różnych przygodach z jego życia. Jak sam tytuł wskazuje, główny bohater nie jest aniołkiem I ma wiele ciekawych pomysłów: podłożenie pinezki na krześle kolegi, czy włożenie cegły do plecaka kolegi.

17. “Boot. Wielka przygoda małego robota” – Shane Hegarty, Ben Mantle, wydawnictwo Wilga

Historia małego robota, który budzi się na wysypisku śmieci bez wspomnień, z prawie całkowitym brakiem pamięci, chociaż pamięta jedynie pewne części z nieznaną dziewczynką. Postanawia wyruszyć w drogę, by odnaleźć dziewczynę, a przy okazji dowiedzieć się, kim on sam jest.

18. “Pinokio” – Carlo Collodi, wydawnictwo GREG

Opowieść o drewnianym chłopcu, którego marzeniem jest stać się prawdziwym chłopcem. Interesującym jest, że gdy główny bohater kłamie, to rośnie mu nos.

19. “Wojna, którą w końcu wygrałam” – Kimberly Brubaker Bradley, wydawnictwo Entliczek

Książka opowiada o dorastaniu w czasach wojny I przemianie wewnętrznej głównej bohaterki. Głównym tematem są relacje rodzinne oraz społeczne.

20. “Ja, Kosmo” – Carlie Sorosiak, wydawnictwo Wilga

Głównym bohaterem książki jest pies Kosmo. Jest to bardzo przejmująca I ciekawa historia o przyjaźni między zwierzęciem a człowiekiem.