Zdrowy rozwój fizyczny niemowlaka – jak rozwija się dziecko w ciągu pierwszego roku życia?
Zdrowy, harmonijny rozwój fizyczny dziecka to coś, na czym z pewnością zależy każdemu rodzicowi. Jednak czasem brakuje nam wiedzy i doświadczenia, aby ocenić z całkowitą pewnością, co na danym etapie rozwoju powinien potrafić maluszek. Z myślą o rodzicach, którzy chcieliby krok po kroku śledzić rozwój dziecka, aby móc odpowiednio szybko zareagować na ewentualne nieprawidłowości, przygotowaliśmy ten krótki artykuł podsumowujący. Zaznaczamy jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie – niewielkie nieprawidłowości nie powinny być od razu powodem do paniki! W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, który odpowie na wszystkie nurtujące pytania.
12 miesięcy rozwoju niemowlaka:
- Na pierwszym etapie rozwoju dziecko zaczyna rozpoznawać głos, zapach i ciało mamy. Maluszek zaczyna na chwilę podnosić główkę podczas leżenia na brzuchu, coraz lepiej rozwija się też jego słuch, jednak wzrok nadal jest mętny i nieostry – rejestruje głównie ruch.
- W drugim miesiącu życia dziecka ma miejsce tak zwany skok rozwojowy, kiedy w układzie nerwowym dziecka zachodzą istotne zmiany, a maluch zaczyna rozróżniać zapachy i smaki. Robi się też coraz bardziej ruchliwy, jednak nadal nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji.
- Maluch zaczyna unosić główkę na dłużej podczas leżenia na brzuszku. Podejmuje też pierwsze próby przewracania się na boki, a dodatkowo pojawia się koordynacja ręka-oko: dziecko cały czas ma ochotę wkładać rączkę do buzi.
- Powoli reguluje się sen, dziecko zaczyna przesypiać nawet 4 godziny bez przerwy. Potrafi się także unieść, leżąc na brzuszku i podpierając się łokciami.
- Dziecko zyskuje umiejętność obracania się z brzuszka na plecy. W piątym miesiącu życia może się również rozpocząć ząbkowanie.
- Maluszek coraz bardziej reaguje na dźwięki i znane mu głosy, zyskuje także większą kontrolę nad sięganiem i chwytaniem. Poprawia się jego koordynacja ruchowa.
- Rozwija się zręczność dziecka – jest w stanie utrzymać niewielki przedmiot. Maluch zaczyna się przesuwać, turlać, a nawet obracać wokół własnej osi.
- Dziecko zaczyna raczkować i siadać bez oparcia. Może także sięgać po zabawki i chętnie zwracać uwagę innych poprzez wydawanie różnorodnych dźwięków.
- W 9 miesiącu życia maluch zaczyna łączyć nazwy przedmiotów z ich często wypowiadanymi nazwami – szuka wzrokiem tego, czego nazwę usłyszało. Poznaje świat za pomocą wzroku i dotyku, na przykład obraca w dłoniach zabawki i dokładnie im się przygląda.
- Maluszek coraz częściej będzie próbować utrzymać się w pozycji stojącej, na przykład poprzez podpieranie się o meble lub ścianę. Naśladuje gesty innych osób i zaczyna rozumieć kierowane do niego proste polecenia.
- Dziecko coraz częściej wypowiada dwusylabowe wyrazy. Swobodnie raczkuje lub próbuje chodzenia na dwóch nóżkach, przytrzymując się mebli lub rodzica. Przesypia też około 13 godzin dziennie, nie 16, tak jak to miało miejsce w pierwszych miesiącach życia.
- Roczne dziecko coraz lepiej potrafi skupić na czymś swoją uwagę. Zaczyna też siadać z pozycji stojącej. Poszerza się zasób słownictwa, a maluch może powtarzać proste melodie.
Odpowiedni rozwój fizyczny dziecka – jak o niego zadbać?
Każdy rodzic powinien być dla dziecka opiekunem i towarzyszem w rozwoju. Powinien zadbać przede wszystkim o jego zdrowy sen, prawidłowe żywienie, reagowanie na potrzeby i regularne wizyty lekarskie, które potwierdzą dobry stan zdrowia dziecka. Tym, co jest bardzo ważne dla każdego malucha, jest także zapewnienie mu poczucia komfortu i bezpieczeństwa, również poprzez przewijanie i zapobieganie odparzeniom, które zdarzają się często w wyniku kontaktu skóry dziecka z zanieczyszczeniami. Może w tym pomóc krem ochronny do pupy dla niemowląt, który zabezpieczy maluszka przez bolesnymi podrażnieniami.
Obserwowanie zdrowego rozwoju dziecka to wielkie szczęście i wielki przywilej. Pamiętajcie o tym, odhaczając jego kolejne etapy!
Źródła:
Rozwój dziecka. Czego nie wiesz, a powinieneś, Instytut Rozwoju Małego Dziecka.
Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, Jak dbać o prawidłowy rozwój niemowlęcia?, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczn y/52277,jak-dbac-o-prawidlowy-rozwoj-niemowlecia.