Niby zwykła lawenda, a jednak nie taka zwykła
Lawenda to piękna roślina o charakterystycznym zapachu. Znana jest z niezwykłych właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych już od starożytności. Wykorzystywano ją wtedy do ochrony przed ukąszeniami owadów, dodatek do kąpieli aromatycznych czy aby po prostu pięknie pachniała w pomieszczeniach.
Współcześnie nadal jest niezwykle cenionych surowcem kosmetycznym
Zastosowanie lawendy w kosmetykach
W naturalnych kosmetykach głównie znajdziemy olejek eteryczny z tej rośliny. Jest on zwykle dodatkiem do płynów do kąpieli, olejów do masażu, aromatyzowanych kremów, balsamów, toników, żeli do mycia, szamponów a nawet odżywek do włosów.
Czasami spotyka się również susz lawendowy, który stosuje się przy produkcji naturalnych mydeł, kul lub soli do kąpieli.
Jeśli chodzi o pielęgnację cery to olejek lawendowy jest stosowany w przy każdym typie skóry. Jednak dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, regulującym produkcję sebum polecany jest przede wszystkim cerom tłustym, trądzikowym, zanieczyszczonym i ze zmianami zapalnymi. Lawendowy olejek ma również właściwości regenerujące skórę, przyspieszające gojenie ran i łagodzące podrażnienia.
Możemy go również znaleźć w kosmetykach przeciwobrzękowych pod delikatną okolicę oczu.
Ze względu na zapach zaś jest stosowana w perfumach jak i dezodorantach, mydłach, czy żelach pod prysznic.
Zastosowanie lawendy w lekach
Jak już zostało wspomniane lawenda ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a także łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran i łagodzi podrażnienia. Z tego względu można nią łagodzić zranienia.
Roślina ta ma również właściwości pobudzające przepływ krwi i limfy więc jest stosowana w preparatach pobudzających cellulit.
Od starożytności znano jej właściwości aromaterapeutyczne. Stosowano ją od początku w kąpielach aromaterapeutycznych. Doskonale relaksuje, odpręża a także działa kojąco na nasz system nerwowy. Udowodniono, że ułatwia zasypianie, niweluje bóle głowy, działa antydepresyjnie i poprawia nastrój.
Zauważono również, że jej zapach odstrasza owady. Do dzisiaj z tego powodu jest stosowana jako składnik preparatów odstraszających komary.