Chlamydia jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową.

Przenosi się przez seks bez zabezpieczenia (seks bez prezerwatywy) i jest szczególnie powszechny u aktywnych seksualnie nastolatków i młodych dorosłych.

Zapobieganie chlamydii.

Każdy, kto jest aktywny seksualnie, może zarazić się chlamydią. Najbardziej narażona jest na ryzyko, jeśli masz nowego partnera seksualnego lub podczas seksu nie używasz barierowej metody antykoncepcji, takiej jak prezerwatywa.

Chlamydia profilaktyka. Możesz zapobiec rozprzestrzenianiu się chlamydii poprzez:

• używanie prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz seks waginalny lub analny
• używanie prezerwatywy do zakrycia penisa podczas seksu oralnego
• używanie koferdamu (kawałka cienkiego, miękkiego plastiku lub lateksu) do zakrycia żeńskich narządów płciowych podczas seksu oralnego lub podczas pocierania żeńskich narządów płciowych
• nie udostępnianie zabawek erotycznych
Jeśli dzielisz się zabawkami erotycznymi, umyj je lub przykryj nową prezerwatywą między każdą osobą, która ich używa.

Chlamydię można zwykle skutecznie leczyć antybiotykami. Ponad 95% osób zostanie wyleczonych, jeśli prawidłowo zażyje antybiotyki.

Możesz zacząć przyjmować antybiotyki, gdy wyniki badań potwierdzą, że masz chlamydię. Ale jeśli jest bardzo prawdopodobne, że masz infekcję, możesz rozpocząć leczenie przed uzyskaniem wyników.

Dwa najczęściej przepisywane antybiotyki na chlamydię to:

• azytromycyna – podawana jednorazowo po 2 lub 4 tabletki
• doksycyklina – podawana w postaci 2 kapsułek dziennie przez tydzień

Lekarz może podać różne antybiotyki, takie jak amoksycylina lub erytromycyna, jeśli masz alergię, jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Dłuższy cykl antybiotyków może być zastosowany, jeśli lekarz obawia się powikłań chlamydii.

Niektóre osoby doświadczają skutków ubocznych podczas leczenia, ale zwykle są one łagodne. Najczęstsze działania niepożądane to ból brzucha, biegunka, nudności i pleśniawki pochwy u kobiet.

Kiedy mogę znowu uprawiać seks?

Nie powinnaś uprawiać seksu – w tym seksu waginalnego, oralnego lub analnego, nawet z prezerwatywą – dopóki zarówno Ty, jak i Twój partner(ki) nie zakończycie leczenia.

Jeśli miałeś 1-dniowy kurs azytromycyny, powinieneś unikać seksu przez tydzień po leczeniu.

Pomoże to zapewnić, że nie przeniesiesz infekcji ani nie złapiesz jej ponownie od razu.

Czy będę musiał wrócić do kliniki?

Jeśli prawidłowo przyjmujesz antybiotyki, powrót do kliniki może nie być konieczny.

Zaleca się jednak powrót na kolejny test na chlamydię, jeśli:
• uprawiałeś seks, zanim ty i twój partner skończyliście leczenie
• zapomniałeś zażyć lekarstwa lub nie wziąłeś ich prawidłowo
• Twoje objawy nie znikają
• Jesteś w ciąży

Jeśli masz mniej niż 25 lat, powinieneś otrzymać powtórne badanie na chlamydię 3 miesiące po zakończeniu leczenia, ponieważ istnieje większe ryzyko ponownego zachorowania.

Testowanie i leczenie partnerów seksualnych

Jeśli wynik testu na obecność chlamydii jest pozytywny, ważne jest, aby Twój obecny partner seksualny i wszyscy inni partnerzy seksualni, których ostatnio miałeś, również zostali przetestowani i leczeni.

Specjalista ds. zdrowia seksualnego może pomóc ci skontaktować się z twoimi niedawnymi partnerami seksualnymi lub klinika może skontaktować się z nimi, jeśli wolisz.

Możesz z nimi porozmawiać Ty lub ktoś z kliniki, albo klinika może wysłać im notatkę informującą, że mogli być narażeni na infekcję przenoszoną drogą płciową (STI).